سیاست، جغرافیایی ارمنستان

سیاست، جغرافیایی ارمنستان

 به لحاظ جغرافیایی، کشورهای آذربایجان، ایران، ترکیه، گرجستان و ایالت خودمختار نخجوان همسایه ارمنستان محسوب می‌شوند. بنابراین همسایه شمالی ما هیچگونه دسترسی به دریا ندارد. با این حال، برخی دریاچه‌های معروف مانند سوان، آکنا، پاری و رودخانه‌هایی از قبیل ارس، هرازدان، وروتان در این کشور قرار دارند. این آبراه‌ها باعث شکل‌گیری یک طبیعت زیبا و دشت‌های حاصل‌خیز شده است. ارمنستان دارای آب‌وهوای بسیار مرطوب بوده که با باران‌های قابل‌توجه همراه است.

کوهستانی بودن نیز یکی دیگر از ویژگی‌های بارز وضعیت جغرافیایی ارمنستان است. از کوه‌های معروف آن می‌توان به آژداهاک، آراتاگس، آچکاسار و برخی دیگر اشاره کرد. از دشت‌های مهم آن نیز می‌توان به دشت آرارات اشاره کرد. مجموعه این عوامل باعث شده تا ارمنستان به لحاظ تولید برخی محصولات کشاوری و همچنین معدنی، سرآمد باشد. 

سیاست، جغرافیایی ارمنستان

سیاست، تاریخی ارمنستان

به لحاظ تاریخی نیز این کشور دوران‌های پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. ارمنستان کنونی به علت موقعیت خاصی که دارد، همواره مورد توجه قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای بوده است. این کشور بارها از جانب حکومت‌های مختلف مانند امپراطوری روم، سلجوقیان، عثمانیان و سایر حکومت‌ها مورد تهاجم قرار گرفته است.

برای سالیان طولانی تحت حاکمیت شوروی سابق و در نهایت پس از فروپاشی شوروی تواست به استقلال خود دست پیدا کند. مردم این کشور در طول تاریخ بارها مورد تهاجم و قتل‌عام قرار گرفته‌اند که از جمله آنها می‌توان به قتل‌عام گسترده توسط عثمانی‌ها یاد کرد. این رویدادهای تلخ تاریخی باعث شده تا هم اکنون نیز دو کشور ارمنستان و ترکیه روابط تیره‌ای با یکدیگر داشته باشند.

این کشور همچنین روابط سیاسی مناسبی با دیگر همسایه خود یعنی جمهوری آذربایجان نداشته و یکی از اختلافات مهم آنها جدال بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌داغ است. این موضوع نیز از دیدگاه تجار و بازرگانان کشورمان می‌تواند یک نکته مثبت در صادرات به این کشور محسوب شود. 

 اما وضعیت سیاسی و حکومتی ارمنستان نیز بی‌‌ارتباط با تاریخ آن نیست. ارمنستان اگرچه در گذشته‌ها دارای برخی حکومت‌های مستقل یا نیمه مستقل بوده، اما استقلال اصلی خود را بعد از فروپاشی حکومت شوروی به دست آورد. در ابتدا امر ساختار سیاسی حکومت به صورت ریاستی بوده و این روند تا سال ۲۰۱۵ ادامه داشت.

در این سال، ساختار حکومتی به پارلمانی تغییر یافت که به تایید پارلمان و مردم این کشور نیز رسید. بنابراین تاکنون سه رئیس‌جمهور و چهار نخست‌وزیر بر سر کار آمده‌اند. این کشور یک مجلس نمایندگان داشته و تک پارلمانی محسوب می‌شود. احزاب مختلفی در این کشور فعالیت دارند که بخش قابل توجهی از آنها جزء احزاب چپ و سوسیالیسم محسوب می‌شوند. احزاب ملی‌گرا و برخی احزاب لیبرال نیز در این کشور فعالیت دارند. 

حتما بخوانید :
اقتصاد ارمنستان
صادرات ایران به ارمنستان
جذابیت صادرات به ارمنستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *