استراتژی برای رشد اقتصاد آفریقای جنوبی

استراتژی برای رشد اقتصاد آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی در سال‌های اخیر سیاست کلان گردشگری را بر محور توسعه نیروی انسانی، تقویت زیرساخت‌های موجود، بسیج منابع مالی، بازاریابی موثر و توسعه گردشگری داخلی در کنار جذب گردشگران خارجی تنظیم کرده و در همین راستا نقشه راه استراتژیک صنعت گردشگری افریقای جنوبی برای دستیابی به صنعت گردشگری پایدار و افزایش سهم آن در رشد اقتصاد و اشتغال و دستیابی به صنعت گردشگری رقابتی برای جذب گردشگران بین‌المللی و توسعه زیرساخت‌ها و ایجاد زنجیره ارزش تا سال ۲۰۲۰میلادی تنظیم شده است. در این نقشه راه پیش‌بینی شده که آمار گردشگر از ۱۰میلیون نفر در سال ۲۰۱۵میلادی به ۱۳/۷میلیون نفر در سال ۲۰۲۰میلادی برسد. درآمد گردشگری نیز از ۹۴/۶ میلیارد رند در سال ۲۰۱۵میلادی به ۱۳۴/۳ میلیارد رند در سال ۲۰۲۰میلادی افزایش یابد و بتواند ۲۲۵۰۰۰ شغل جدید تا این سال ایجاد کند.

استراتژی برای رشد اقتصاد آفریقای جنوبی


وزیر گردشگری این کشور اعلام کرد ۱۱۰میلیون رند برای ارتقای صنعت گردشگری داخلی اختصاص داده شده است.
وی در حاشیه جلسه بررسی بودجه در پارلمان این کشور اظهار کرد: ارتقای گردشگری داخلی در گرو توانایی دولت در معرفی جذابیت‌های گردشگری و فراهم کردن امکانات لازم در مقاصد مختلف گردشگری است. همچنین امکان استفاده از فرصت گردشگری برای طبقات کم‌درآمد کشور و بازدید آنان از جاذبه‌های گردشگری داخلی اهمیت فوق‌العاده‌ای در سیاست‌های این وزارتخانه دارد. صنعت گردشگری به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ۹درصد جی‌دی‌پی افریقای جنوبی را شامل می‌شود و بیش از ۱/۴میلیون شغل ایجاد کرده است. آمار گردشگران ورودی به افریقای جنوبی از ۳/۴میلیون گردشگر در سال ۱۹۹۴ میلادی به ۱۰میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵میلادی رسیده است.
براساس گزارش سیادت‌ نسب، دولت افریقای جنوبی برای ساخت ۱/۵میلیون مسکن تا سال ۲۰۱۹میلادی در تلاش است. این خبر را سیسولو، وزیر مسکن افریقای جنوبی به تازگی در جلسه بررسی بودجه در پارلمان این کشور اعلام کرد و افزود: ما مانده‌ایم تا برنامه‌های دوره آپارتاید را تغییر دهیم و شهرهای جدیدی بسازیم که فرصت‌های اقتصادی و امکانات اجتماعی بهتری را برای شهروندان در خود جای دهد. وی پیش از این نیز گفته بود از سال ۱۹۹۴میلادی تاکنون بیش از ۲۰میلیون نفر دارای مسکن شده‌اند. برآورد می‌شود دولت تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد رند برای توسعه زیرساخت‌ها و خدمات عمومی و امکانات اجتماعی و اقتصادی هزینه کرده است.

استراتژی برای رشد اقتصاد آفریقای جنوبی

 تشکیل کمیته صنعت و تجارت

رایزن بازرگانی ایران در افریقای جنوبی در این ماه، موضوع تشکیل کمیته صنعت و تجارت بین دو کشور را پیگیری کرد که براین اساس قرار است طرف افریقای جنوبی تاریخ مناسبی را تا پایان ماه جاری اعلام کند.
پیگیری نهایی کردن یادداشت‌تفاهم همکاری‌های صنایع کوچک و متوسط، بررسی درخواست شرکت ایران‌خودرو دیزل برای ورود به بازار افریقای جنوبی و همچنین اطلاع‌رسانی نمایشگاه بین‌المللی انرژی افریقای جنوبی در بهمن سال جاری و تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای حضور شرکت‌های ایرانی در این رویداد مهم جزو برنامه‌های سیادت‌نسب بود. در هفته مورد بررسی با تعدادی از شرکت‌های ایرانی و افریقای جنوبی برای ارائه مشاوره و پیگیری مشکلات مطرح‌شده ملاقاتی انجام شد.

بیشتر بخوانیم :
حجم مبادلات ایران و آفریقای جنوبی
مشكلات اساسی اقتصاد آفریقای جنوبی
شاخص های اقتصادی آفریقای جنوبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *