مراحل خرید کالا از چین

مراحل خرید کالا از چین

مراحل خرید کالا از چین نیازمند طی کردن مراحل مختلفی است که به شرح زیر می باشد:

شناسایی توليد كننده یا فروشنده در چین

تجار و بازرگانانی که قصد واردات کالا از چین را دارند، در ابتدای امر باید تولید کننده و یا فروشنده مورد نظر و قابل اطمینان خود را در چین، جهت خرید محصولات مدنظر خود پیدا و شناسایی کند.

گفتگو و مذاکره

عقد قراردادهای تجاری بدون ساعت ها گفتگو و مذاکره ممکن نیست. در این صورت برای خرید کالا از شرکت های چینی باید مذاکرات متعددی با فروشندگان صورت بگیرد تا قیمت ها مطابق با میل تاجران ایرانی باشد. همچنین میزان خرید کالا از شرکت های چینی در مذاکرات تعیین می شود. زمان تحویل گرفتن کالاها، کیفیت آنها و برخی دیگر از ویژگی های کالا، از دیگر مواردی هستند که در زمان عقد قرارداد باید به آنها توجه شود.

هماهنگي جهت دريافت نمونه فيزيكي محصولات

قبل از عقد قرارداد فروشندگان چینی موظف هستند، مقدار یا تعدادی از محصول خود را به عنوان نمونه برای خریدار جهت تست ارسال کند تا خریدار با تست محصول نسبت به کیفیت محصول اطمینان لازم را حاصل کرده و جهت عقد قرارداد شرایط فراهم گردد.

تست کالاها

قبل از عقد قرارداد و قبل از تحویل گرفتن کامل کالاها، باید تست های لازم بر روی آنها انجام شود. صحت و سلامت کالاها در نمونه ها مشخص می شود. همچنین وزن کالاها و تست فنی و فیزیکی لازم از موارد ضروری قبل از تحویل می باشد.

اخذ پرفورما و پکینگ لیست از فروشنده یا شرکت تولید کننده

پس از ارسال پروفرما ( پیش فاکتور ) توسط فروشنده و تایید آن توسط خریدار، قرارداد نهایی بسته می شود و تولیدکننده چینی با دریافت بخشی از مبلغ خرید، در صورت عدم وجود کالا در انبار اقدام به تولید کالا می نماید. در واردات کالا از چین انتقال وجه به چین به چندین روش صورت می گیرد که با توجه به شرایط و مفاد قرارداد، این انتقالات و حوالات ارزی انجام می شود.

ثبت سفارش کالا

در سالهای قبل ثبت سفارش کالا قبل از ورود کالا انجام می گرفت و این باعث تسریع در روند ترخیص کالا می شد، چرا که در هنگام ورود کالا ثبت سفارش هم آماده بود. اما با مقررات اخیر مرحله ی آخر ثبت سفارش نیازمند ارائه ی شماره ی قبض انبار در سیستم ثبتارش می باشد. لذا کارشناسان این شرکت به محض دریافت شدن قبض انبار، نسبت به ثبت سفارش کالای وارداتی اقدام می نمایند.

سفارش ثبت شده در سیستم بایستی به تایید کارشناسان وزارت بازرگانی برسد که این تایید معمولا در فاصله ی زمانی یک روز اخذ می گردد. ضمنا پس از تایید شدن ثبت سفارش کد اظهار کالا بایستی توسط سامانه ی فوق به گمرک ابلاغ شود که گاهی این ابلاغ هم یک روز طول می کشد. بنابراین فاصله زمانی مورد نیاز برای ثبت سفارش یک الی دو روز کاریست.

اظهار گمرکی

پس از نشستن کد ثبت سفارش در سیستم، نوبت به اظهارنامه کالا می رسد. در این مرحله از فرایند ترخیص کالا از گمرک تکمیل اظهارنامه واردات و ثبت آن در سیستم گمرک که به صورت آنلاین انجام می شود. نوع کالا، کمیت، علامت تجاری، فنی، مدل، ارزش و وزن کالا از جمله اطلاعاتی است که در زمان ورود کالا به گمرک به آنها توجه می شود.

ارزیابی اظهارنامه توسط کارشناسان گمرک

بررسی و تایید اظهارنامه در این مرحله ارزیابان گمرک کالا را ارزیابی می کنند تا از صحت مندرجات اطمینان حاصل نمایند. همچنین دایره ی ارزش گمرک در خصوص ارزش درج شده در اسناد بررسی و نتیجه را تایید می نماید.

اسناد مورد نیاز جهت ترخیص کالا

قبض انبار، بارنامه، پروفورما اینویس، پکینگ لیست و گواهی مبداء اسنادی است که در خصوص همه ی کالاها بایستی به گمرک ارائه شود.

اخذ مجوزهای لازم

چناچه کالا نیازمند دریافت گواهی استاندارد یا گواهی های خاص یا مجوز از مراجع مربوطه (مانند نظام پزشکی یا مخابرات …) باشد، ابتدا باید این مجوزها دریافت گرد، در غیر اینصورت و تایید صحت کلیه مندرجات از طرف کارشناسان گمرک، فیش های پرداخت هزینه ی گمرکی صادر گردیده و با پرداخت آنها پروانه ی خروجی کالا که مشابه همان اظهارنامه است پرینت گرفته می شود.

درب خروج:

پس از انجام مراحل فوق و اتمام مراحل ترخیص کالا در گمرک، وسیله ی نقلیه ی مناسب جهت حمل کالای مشتریان به نقاط مختلف کشور فراهم گردیده و کالا بر روی آن بارگیری و وسیله ی نقلیه ی حامل بار ترخیص شده به درب خروج گمرک هدایت می شود. درب خروج خود در واقع یک گمرک کوچک است که کلیه ی مراحل را یکبار دیگر از ابتدا تا انتها چک میکند و پس از اطمینان از صحت کلیه مراتب و مراحل مهر خروج کالا روی پروانه زده شده و کالا اجازه ی خروج از گمرک را پیدا میکند.

اینها موارد مراحل خرید کالا از چین میباشد که به مطالعه آن نیاز دارید.

بیشتر بخوانید :
ده توصیه ضروری واردات از چین
گروپاژ یا حمل مشترک بار چیست؟
پروفرما چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 10 =